До уваги учасників освітнього процесу!

Президент України П.Порошенко 16.01.2019 року підписав закон, який вводить адміністративну відповідальність за булінг у закладах освіти різних рівнів.

ПРОПОНУЄМО ПЕРЕГЛЯНУТИ:
Про протидію булінгу (цькуванню)

Булінг каратиметься штрафом у розмірі 850-1700 гривень або громадськими роботами на 20-40 годин.

Для групи осіб, які знущаються зінших, ідля порушника, який займається цькуванням неодноразово впродовж року, покарання будуть підсилені. Для них буде штраф1700-3400 гривень або громадські роботи на термін40-60 годин. Такий ступінь покараннязакон визначає для підлітків віком 14-16 років, які займаються булінгом, однак його будутьнакладати на батьків чиопікунів.

Якщо керівник освітнього закладу не повідомить Національну поліцію про факти булінгу, його чекаєштраф у розмірі 850-1700 гривень або виправні роботи на один місяцьз відрахуванням 20% заробітку.

Що таке булінг?Булінг – це агресивна поведінка дітей одне до одного, яка має на меті принизити, залякати і часто супроводжується фізичним насиллям.

Нагадаємо, що за даними опитування Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ),із булінгом в Україні стикалися близько 67% дітей. Окрім цього, за даними опитувань, чверть українських школярів вважають себе жертвами булінгу. 40% школярів, що зіткнулися зі знущаннями в колах однолітків, не розповідають про випадки цькування батькам, а 44% ніяк не протидіють булінгу через острах теж стати жертвою знущань.

Безпечна школа: як каратимуть за булінг дітей

Новини про насилля в школах стали мало не буденністю. Останнім часом учні не лише знущаються з однолітків, а й знімають це на відео та викладають в соціальні мережі, тим самим травмуючи свою жертву не лише фізично, а й психологічно. Нещодавно ухвалений закон змінює підхід до вирішення проблеми.

Яке покарання передбачено в новому законі щодо протидії булінгу та наскільки складно буде притягнути до відповідальності винних?

Невиправдана жорстокість

Випадок, який трапився на Одещині, вразив своєю жорстокістю навіть поліціянтів. На відео, яке правоохоронці знайшли у всесвітній мережі, вони побачили як кілька дівчаток б'ють свою однокласницю, а інші просто спостерігають за ними. Найжахливіше, що діти не лише не соромились свого вчинку, а навіть виклали відео побоїв у соціальні мережі. Як виявилось пізніше, спершу підлітки з'ясовували стосунки словесно, а через кілька днів одна з них, заручившись підтримкою подруг, влаштувала іншій бійку. Причиною конфлікту став хлопець, який раніше зустрічався з однією з нападниць, а потім "переметнувся" до іншої. Поліція розібралась в ситуації, та притягнула до адміністративної відповідальності батьків нападниці – за невиконання ними обов'язків, щодо виховання дітей.

В цьому випадку батьків нападниці покарали, але так стається не завжди. Часто, аби уникнути подальшого розвитку конфлікту, батьки постраждалої дитини переводять її до іншої школи. Адже навіть якщо дитину й не б'ють, то цькують, і вона не може залишатись в колективі.

Занепокоєння у батьків мають викликати не лише синці, а й часті скарги на однолітків

Проте булінг – це не лише побиття, а й моральне знущання над дитиною. Викликати занепокоєння у батьків і вчителів повинні не лише синці, а й зіпсовані речі чи скарги на цькування. Шкільні забіяки – це, здебільшого, неурівноважені та схильні до насилля діти. Їх мета – систематичне приниження обраних дітей задля доведення зверхності над усім колективом.

Булінг або цькування – різновид психологічного чи фізичного насилля з боку людини чи групи людей, які мають певні переваги над іншими. Таке насилля не має за мету самозахист.

Покарати забіяку

Нещодавно Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу". Цей закон передбачає чіткий алгоритмдій на випадок цькування.

Передовсім, якщо дитина стала свідком булінгу в школі вона може розповісти про це вчителю, батькам або директору. Щоправда, й до ухвалення закону ніхто не забороняв це робити.

Також постраждалий може звернутись до соціальної служби з питань сім'ї, дітей та молоді, на гарячу лінію ГО "Ла-Страда – Україна" з протидії насильству в сім'ї або із захисту прав дітей, Національної поліції або Центру надання безоплатної правової допомоги.

Про випадки булінгу вчитель повинен одразу повідомити керівництво школи

Якщо педагог або інший працівник навчального закладу став свідком булінгу, він зобов'язанийписьмово поінформувати про це керівника школи. Це робиться незалежно від того, поскаржилась йому жертва чи ні. Керівник повинен розглянути звернення та з'ясувати, що насправді відбулось. Потім скликати засідання комісії з розгляду випадків булінгу й вирішити – що робити далі. Складатись така комісія може з психолога, вчителів, соціального педагога, батьків постраждалого та "обвинуваченого", керівника навчального закладу та інших зацікавлених.

Соціальний педагог – спеціаліст, у компетенцію якого входить надання педагогічної, психологічної, психотерапевтичної та соціальної допомоги тим, хто її потребує.

Якщо після засідання, комісія дійшла висновку, що йдеться саме про булінг, а не одноразовий конфлікт, керівник школи має повідомити про цей випадок уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та службу у справах дітей.

Якщо батьки постраждалої дитинине визнаютьрезультати розгляду комісії, вони можуть звернутись до поліції.

УВАГА!

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу - тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку".

Типові ознаки булінгу:

систематичність (повторюваність) діяння;

наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

•дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких єзаподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога,підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого".

Кiлькiсть переглядiв: 245

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.